FANDOM


Aut Ger Turniej Czterech Skoczni (niem. Vierschanzentournee) - najbardziej prestiżowy turniej w skokach narciarskich, nazywany czasem "Wielkim Szlemem" czy odpowiednikiem kolarskiego Tour de France.

Turniej Czterech Skoczni

Vierschanzentournee

TCS
Rozgrywany od 5 sezonu [2011/2012]
Gospodarze Aut Austria
Ger Niemcy
Miejsca rozgrywania konkursów Ger Oberstdorf
Ger Garmisch-Partenkirchen
Aut Innsbruck
Aut Bischofshofen

Informacje ogólne

Zawody rozgrywane są na skoczniach w Niemczech (Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen) i Austrii (Innsbruck, Bischofshofen), na przełomie roku, przy czym konkurs w Ga-Pa rozgrywany jest zawsze 1 stycznia. Zwycięzcą zostaje zawodnik, który zdobył największą liczbę punktów we wszystkich czterech konkursach łącznie.

Od sezonu 1996/1997 Turniej Czterech skoczni rozgrywany jest tzw. systemem KO. W pierwszej serii skoków zawodnicy dobierani są w pary wg rezultatów serii kwalifikacyjnej (najlepszy z najsłabszym, drugi z czterdziestym dziewiątym itd.). Do drugiej serii awansuje każdy zwycięzca z danej pary oraz pięciu tzw. "szczęśliwych przegranych" (ang. lucky losers), czyli pięciu najlepszych zawodników spośród przegranych. 25 zwycięzców i 5 lucky losers tworzy trzydziestkę, która bierze udział w drugiej serii (rozgrywanej według zasad tradycyjnych).

Turniej ściąga rokrocznie w okolice Bawarii i Tyrolu cały skokowy świat, kusząc wysokimi nagrodami oraz zaskakując nowinkami technicznymi. Jedną z nich był w ostatnich latach system rurek, zmrażający w razie odwilży cały rozbieg.

Skocznie

Miasto Skocznia Rok budowy Punkt K HS
Ger Oberstdorf Schattenbergschanze 1925 (2002) 120 137
Ger Garmisch-Partenkirchen Olympiaschanze 1934 (2007) 125 140
Aut Innsbruck Bergisel 1927 (2001) 120 130
Aut Bischofshofen Paul-Ausserleitner-Schanze 1947 (2003) 125 140







Wyniki poszczególnych edycji


Zwycięzcy TCS

Edycja Zwycięzca # II miejsce # III miejsce #
2011/12 Sui A. Kuettel 657.6 Fin M. Hautamaeki 651.6 Fin V. Larinto 647.0
2012/13 Fin V. Larinto 1126.1 Nor T. Hilde 1088.6 Ita A. Morassi 1084.9
2013/14 Jpn D. Ito 1073.3 Nor A. Jacobsen 1071.7 Nor J. Evensen 1067.3
2014/15 Nor J. Evensen 1109.3 Aut G. Schlierenzauer 1067.9 Fin J. Happonen 1065.9
2015/16 Fin S.Saapunki 1150.2 Aut G. Schlierenzauer 1116.1 Nor T. Hilde 1112.3
2016/17 Fin S.Saapunki 1122.8 Svk E. Caban 1119.1 Aut G. Schlierenzauer 1102.1
2017/18 Swe I. Lundqvist 1086.3 Fin V. Larinto 1073.2 Svk M. Dranac 1053.2
2018/19 Swe I.Lundqvist 1105.7 Ger P. Bodmer 1095.0 Swe P. Bjoergen 1083.1
2019/20 Swe P. Bjoergen 1121.7 Fin V. Larinto 1106.8 Aut M. Mikosch 1084.6
2020/21
2021/22






















Zwycięzcy poszczególnych konkursów

Edycja Ger Oberstdorf Ger Ga-Pa Aut Innsbruck Aut Bischofshofen
2011/2012 Fin Ville Larinto Nor Anders Jacobsen Ger Pascal Bodmer nie rozegrano
2012/2013 Sui Andreas Kuettel Rus Denis Kornilov Fin Matti Hautamaeki Sui Simon Ammann
2013/2014 Pol Kamil Stoch Nor Johan R. Evensen Jpn Daiki Ito Fin Janne Happonen
2014/2015 Fin Janne Happonen Nor Johan R. Evensen Aut Thomas Morgenstern Jpn Taku Takeuchi
2015/2016 Ger Andreas Wank Fin Sami Saapunki Nor Anders Jacobsen Svk Jakub Caban
2016/2017 Nor Tom Hilde Fin Ville Larinto Svk Eduard Caban Svk Lasha Jakubia
2017/2018 Nor Tom Hilde Swe Ingvar Lundqvist Nor Kim R. E. Sorsell Swe Christoffer Bengtsson
2018/2019 Ger Pascal Bodmer Aut Michael Hayboeck Geo Lasha Jakubia Cze Roman Koudelka
2019/2020 Svk Jakub Caban Cze Antonin Frydek Swe Philippe Bjoergen Swe Philippe Bjoergen



Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.